۵

شهریور

۹۴

حل مسئله راهبرد زیر مسئله

۳۰۲۶۶ بازدید
درس ریاضی هفتم » فصل یک ¤نویسنده یحیی¤امتیاز ۹٫۷۵ از ۱۰ ( ۲ بار )
حل مسئله راهبرد زیر مسئله

راهبرد زیر مسئله

برخی از مسئله‌ها پیچیده و چند مرحله‌ای هستند. بدین معنی که برای یافتن پاسخ باید مرحله‌های مختلفی که اغلب به هم وابسته هستند، طی شوند تا بتوانیم پاسخ مسئله را بیابیم. در این‌گونه مسئله‌ها قبل از این‌که خواسته‌ی مسئله یعنی پاسخ را بیابیم، متغیّرهای دیگری که اغلب به هم وابسته هستند را تعیین می‌کنیم تا در نهایت پاسخ مسئله مشخّص شود.
برای یافتن پاسخ این مسئله‌ها می‌توانیم مسئله را به چندین قسمت تقسیم کنیم. هر قسمت یک مسئله‌ی کوچک بوده و می‌تواند ما را در رسیدن به پاسخ مسئله‌ی اصلی یاری دهد. اغلب پاسخ دادن به این زیر مسئله‌ها وابسته به یکدیگر هستند بدین معنی که پاسخ یک زیرمسئله می‌تواند به عنوان داده‌های یک مسئله‌ی دیگر باشد. اگر ما ترتیب پاسخ دادن به این زیر مسئله‌ها را اشتباه تشخیص دهیم ممکن است داده‌های کافی برای حل زیرمسئله‌های بعدی را نداشته باشیم و نتوانیم پاسخ زیرمسئله را بیابیم و در نهایت در حل مسئله‌ی اصلی ناموفق باشیم.
بنابراین ترتیب نوشتن این زیر مسئله‌ها و ترتیب پاسخ دادن به آن‌ها می‌تواند یکی از مهم‌ترین ارکان استفاده از راهبرد زیر مسئله در حل مسئله‌ها باشد.
برای استفاده از راهبرد زیرمسئله ابتدا باید مسئله‌ی اصلی را به مسئله‌های کوچک‌تری که به راحتی قابل حل هستند، تقسیم کنیم. سپس  ترتیب پاسخ دادن هر یک از این زیرمسئله‌ها را تشخیص داده آن‌گاه با پاسخ دادن به هر یک از این زیر مسئله‌ها به سمت حل مسئله‌ی اصلی هدایت شویم.

 

تذکر:
۱- در حل مسئله برای پاسخ‌دهی به سئوال‌ها فقط بخش‌هایی که به رنگ سبز نوشته شده‌اند و جدول‌ها و شکل‌ها ضروری است. نوشتن بقیه لازم نیست.
۲- قسمت‌های فهمیدن، انتخاب راهبرد و بازگشت به عقب که به این رنگ هستند برای فهم بیشتر نحوه حل مسئله نوشته شده‌اند.
۳- بخش‌ها‌یی که به این رنگ نوشته شده‌اند نیز برای توضیح علت کارهای انجام شده در پاسخ سئوال بیان شده‌اند.

 

توجّه: سعی کنید ابتدا خودتان مثال‌ها را حل کنید، اگر نتوانستید پاسخ دهید ابتدا راهنمایی سئوال را ببینید و به کمک راهنمایی‌های داده شده سئوال را حل کنید و اگر باز هم نتوانستید، آنگاه پاسخ را ببینید.

 

مثال‌ها:

۱-علی در هر ساعت می‌تواند ۱۰ صفحه از کتاب علوم تجربی خود را مطالعه کرده و خوب یاد بگیرد. کتاب علوم تجربی دارای ۱۵۰ صفحه است. در نوبت اوّل از سه پنجم کتاب علوم تجربی سوال طرح خواهد شد. علی برای آزمون نوبت اوّل باید چند ساعت مطالعه کند تا تمام مطالب را بخواند؟

 
 
۲- می‌خواهیم کف یک سالن مربّع شکل که محیط آن ۳۲ متر است را موزاییک کنیم. اگر قیمت هر متر مربّع موزاییک ۱۰۰۰۰ تومان باشد، چند تومان بابت خرید موزاییک نیاز داریم؟

 
 
۳- مفتولی به شکل مربّعی به مساحت ۱۰۰ سانتی‌متر مربّع را در اختیار داریم. آن را باز کرده و با آن یک مستطیل به طول ۱۲ سانتی‌متر ساخته‌ایم. مساحت مستطیل چه‌قدر است؟


 

مشاهده مثال‌های بیش‌تر و تمرین‌ها فقط برای اعضای سایت امکان‌پذیر است.

[برای ثبت امتیاز باید وارد شوید.]

نظر شما درباره این آموزش (کلیک کنید)
نظرات مخاطبان
زهرا
۸ بهمن ۹۹
۱۶:۱۸:۲۰

خوب نیست


احمی
۱۵ مهر ۹۸
۱۵:۰۶:۵۰

عالی


آیدا
۲۵ امرداد ۹۸
۲۳:۱۰:۲۳

عالی بود خیلی


یلدا
۲۰ مهر ۹۷
۱۳:۴۴:۴۷

خیلی خوبهجستجو در سایتتبلیغات


تبلیغاتتبلیغات
بازی کنید و به گرسنگان غذا دهیدFreerice


تاییدیه‌هاتاییدیه‌ها
logo-samandehi
آمار بازدیدآمار
در حال بارگذاری آمار